Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 9 do 18 września 2021 r. będzie prowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących, przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna-jesień) wykładaniu szczepionki.

 

 

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie powyżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję się, że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

 

Informuję, że XXVIII Sesja Rady Gminy Krościenko Wyżne odbędzie się w dniu 31 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Krościenko Wyżne.

W dniu 1 sierpnia 2021 roku o godz. 17.00, w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, włączone zostaną syreny alarmowe w celu oddania hołdu bohaterskim Powstańcom i mieszkańcom Warszawy. Syreny uruchomione będą na czas 1 minuty (dźwięk ciągły).

 

Informuję, że XXVII Sesja Rady Gminy Krościenko Wyżne odbędzie się w dniu 30 czerwca 2021 r. (środa) o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Krościenko Wyżne.

 

W dniu 20 maja 2021 roku zostanie przeprowadzony na terenie województwa podkarpackiego trening systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza w ramach ogólnokrajowego ćwiczenia pk. „RENEGADE/SAREX–21”.