W niedzielę 28 czerwca br., odbyły się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wszyscy wiemy I tura nie wyłoniła zwycięzcy. Do II tury wyborów, którą zaplanowano na dzień 12 lipca 2020 r. weszli urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski i właśnie spośród tych kandydatur wybierzemy Prezydenta RP.

Mieszkańcy naszej gminy oddawali swoje głosy w 4 obwodach głosowania. Komisje obwodowe mieściły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym (1 i 2), Przedszkolu Samorządowym im. Wandy Chotomskiej (3) oraz sali Domu Ludowego w Pustynach (4). W związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym istniała również możliwość oddania swoich głosów w trybie korespondencyjnym, z której skorzystało 55 mieszkańców gminy.

Niezwykle istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przede wszystkim jest frekwencja. Jej wskaźnik w naszej gminie wyniósł 68,01%.

Poniżej przedstawiam, jak kształtowały się głosy mieszkańców Gminy Krościenko Wyżne oddane na poszczególnych kandydatów:

DUDA Andrzej Sebastian - 1 816 głosów - 60,94%

TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz – 444 głosy - 14,90%

BOSAK Krzysztof – 309 głosów - 10,37%

HOŁOWNIA Szymon Franciszek - 272 głosy - 9,13%

KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin – 61 głosów - 2,05%

BIEDROŃ Robert – 58 głosów - 1,95%

ŻÓŁTEK Stanisław Józef – 10 głosów - 0,34%

JAKUBIAK Marek - 6 głosów - 0,20%

PIOTROWSKI Mirosław Mariusz - 2 głosy - 0,07%

WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz - 1 głos - 0,03%

TANAJNO Paweł Jan - 1 głos - 0,03%

 

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom za liczne uczestnictwo w wyborach, a tym samym odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Mam nadzieję, że w dniu 12 lipca br., w wyborach weźmie udział co najmniej taka sama liczba mieszkańców, a może uda się ten wynik jeszcze poprawić.

Mateusz Liput

Wójt Gminy Krościenko Wyżne