W ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi 2017-2020 odbyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka”. W tym roku do zmagań konkursowych Wójt Gminy Krościenko Wyżne zgłosił sołectwo Krościenko Wyżne. Zgłoszone wsie oceniano pod kątem zrealizowanych inwestycji, infrastruktury społecznej, estetyki terenu i krajobrazu, troski o środowisko, działalności społecznej i tożsamości mieszkańców, propagowania działalności kulturowej, sportu i rekreacji.

Ze zgłoszeń, które napłynęły do Urzędu Marszałkowskiego z terenu całego Województwa Podkarpackiego, jury konkursowe wyłoniło dziesięć miejscowości, których przedstawicieli zaproszono na uroczyste wręczenie nagród.

Sołectwo Krościenko Wyżne uplasowało się na wysokim IV miejscu. Podczas dzisiejszej gali Wójt Gminy Mateusz Liput odebrał nagrodę z rąk Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Pana Piotra Pilcha. Niestety ze względu na trwającą pandemię i obowiązujący reżim sanitarny, uroczystość w Urzędzie Marszałkowskim miała kameralny i bardziej okrojony niż w latach poprzednich charakter.

 

 

Słowa uznania z ust władz województwa świadczą o randze i istocie podejmowanych przedsięwzięć oraz dają motywację do realizacji kolejnych ambitnych zadań.

 

 

Najlepsza dziesiątka konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka 2020":

I miejsce – Ruda Różaniecka (Gmina Narol)
II miejsce – Bircza (Gmina Bircza)
III miejsce – Cierpisz (Gmina Łańcut)
IV miejsce – Krościenko Wyżne
V miejsce – Łopuszka Mała (Gmina Kańczuga)
VI miejsce – Futoma (Gmina Błażowa)
VII miejsce- Sarnów (Gmina Tuszów Narodowy)
VIII miejsce – Nosówka (Gmina Boguchwała)
IX miejsce – Nagoszyn (Gmina Żyraków)
X miejsce – Radruż (Gmina Horyniec Zdrój)

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż zakończyliśmy realizację zadania pn. „Budowa obiektów małej architektury w miejscu publicznym na dz. nr 4011/2, 4014 i 4425 w Krościenku Wyżnym”.

Zlecone prace objęły w szczególności: wytyczenie w terenie projektowanych obiektów i wyznaczenie poziomów posadowienia, usunięcie humusu i wykonanie wykopów, montaż tur ochronnych na istniejącej sieci teletechnicznej i instalacji elektrycznej, wykonanie fundamentów, ułożenie obrzeży i palisady betonowej, wykonanie podbudowy z kruszywa, ułożenie kostki betonowej, montaż rzeźb drewnianych, montaż ławek i kosza oraz prace wykończeniowe i porządkowe.

 

 

Na terenie skweru, który powstał przy budynku Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym swoje miejsce znalazły rzeźby wykonane przez artystów (Edwarda Marszałka, Grzegorza Tomkowicza oraz Mariana Wójtowicza) podczas I Pleneru Rzeźbiarskiego w naszej gminie. Rzeźby autorstwa Piotra Michny i Piotra Staruchowicza zostały umiejscowione przy budynku Izby Muzealnej, natomiast „Siekiernica” – Jana Galicy znalazła się na placu przy remizie OSP Krościenko Wyżne.

 

 • DSC_0238
 • DSC_0240
 • DSC_0243
 • skwer1
 • skwer3
 • skwer4
 • skwer5
 • skwer6

Mimo, iż w tym roku nie mogliśmy zorganizować gminnych obchodów Święta Niepodległości, w dniu 11 listopada br. wójt i sekretarz gminy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Pomnikiem Pamięci Rodaków Walczących o Niepodległość w latach 1918 - 1920 oraz Pomnikiem Obchodów Grunwaldzkich z 1910 roku upamiętniając tym samym 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie wzięli udział w mszy św. w intencji naszej Ojczyzny.

 

 

 • DSC_0195
 • DSC_0197
 • DSC_0200
 • DSC_0209

W dniu 23 października 2020 r. w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbyła się uroczystość wręczenia "Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Z uwagi na sytuację epidemiczną nie udało się przeprowadzić tych obchodów w tradycyjnie przyjętej formie, tj. podczas "Dnia Seniora". Zachowując jednak reżim sanitarny Wójt Gminy Krościenko Wyżne w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował odznaczeniem państwowym mieszkańców naszej gminy legitymujących się 50-letnim stażem małżeńskim.

 

 

Medale otrzymali: Maria i Jan Klamutowie, Danuta i Władysław Tomoniowie, Zofia i Adam Borkowscy, Genowefa i Czesław Pudłowie, Kazimierz i Wiesława Szmydowie, Krystyna i śp. Zdzisław Ryszowie, Stefania i Bronisław Frydrychowie, Janina i Jan Jurczakowie, Maria i Jan Podkulowie, Zofia i Jan Omachlowie, Maria i Jan Zygarowie oraz Krystyna i Kazimierz Zygarowiczowie.

Na ręce dostojnych jubilatów wójt gminy złożył serdeczne gratulacje i podziękowania za bycie wzorem do naśladowania dla młodych małżeństw, jak również życzył przede wszystkim zdrowia w tym trudnym dla wszystkich czasie.

W dniu dzisiejszym w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym miała miejsce uroczystość wręczenia nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II nagród Wójta Gminy Krościenko Wyżne oraz Dyrektora tutejszej placówki.

Do zgromadzonych na sali gości słowa skierował wójt gminy: „Dzisiejsza uroczystość, która zgromadziła w tej sali najlepszych z najlepszych nauczycielskiej profesji, to idealna okazja do refleksji na temat służby nauczyciela. Bycie nauczycielem to przede wszystkim misja, której bez szczerego powołania i zapału nie da się wykonywać dobrze, tym bardziej, że wymagania stawiane Państwu przez społeczeństwo są coraz wyższe, a obecna sytuacja epidemiczna z pewnością nie ułatwia wykonywania swoich obowiązków.”

 

 

Tuż po wystąpieniu gospodarza uroczystości dokonano ceremonii wręczenia nagród. Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz promowanie szkoły w lokalnym środowisku nagrodę Wójta Gminy Krościenko Wyżne otrzymali: Marek Aftanas, Grażyna Prugar-Gołda, Jadwiga Szajna-Solecka oraz Maciej Filar.

 

 

Kolejnym etapem było wręczenie wyróżnień dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym, które otrzymali: Monika Czarnowska, Sebastian Frydrych, Katarzyna Inglot, Iwona Janocha, Ewa Zygarowicz-Kubit, Anna Łuksa, Katarzyna Marszałek, Marek Omachel, Jadwiga Paradysz, Renata Słowik, Jolanta Such, Monika Węgrzyn, Renata Zroska-Kalicińska.

 

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, życząc jednocześnie dużo zdrowia, cierpliwości i satysfakcji z wykonywanych obowiązków.