Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym mieniła się dzisiaj wieloma odcieniami błękitu… Wszystko za sprawą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w które z wielkim zaangażowaniem włączyła się społeczność szkolna.
Całą inicjatywę wsparł swoją obecnością Wójt Gminy Krościenko Wyżne - Mateusz Liput, który aktywnie uczestniczył w każdym etapie imprezy.

Uroczystości rozpoczął spacer najmłodszych uczniów szkoły, którzy przemaszerowali po okolicy, trzymając w ręku niebieskie baloniki – symbol solidaryzowania się z osobami dotkniętymi autyzmem. Ponadto, młodzież obejrzała część artystyczną w wykonaniu uczennic naszej szkoły pod tytułem „Niebieski ptak”, który w minimalistycznej formie przekazał maksimum treści – w poruszających obrazach ukazał problemy, z jakimi na co dzień zmagają się osoby dotknięte autyzmem. Z prelekcją wystąpiła także Izabela Pesz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Klub Rodziców Autyzm Krosno” – w bardzo ciekawy, a jednocześnie pełen osobistych dygresji sposób wyjaśniła młodzieży szkolnej zagadnienia związane z szeroko pojętym spektrum autyzmu. Na koniec spotkania wręczono nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Autyzm – wiem, rozumiem, pomagam”. Ten niezwykle emocjonujący dzień zakończył kiermasz niebieskich słodkości, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup pomocy terapeutycznych dla dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, uczących się w naszej szkole.

 

 

Niezwykle budującym jest fakt, że lokalna społeczność, począwszy od uczniów, poprzez rodziców, nauczycieli i władze gminy, tak żywo interesuje się ważnym społecznie tematem, nie pozostając obojętnym na takie inicjatywy.