Już po raz dziesiąty podkarpackie wsie rywalizowały o tytuł tej „najpiękniejszej”. Wszystko za sprawą konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2021”, realizowanego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Doceniono również działalność Kół Gospodyń Wiejskich, które w mijającym roku aktywnie promowały podkarpackie tradycje poza granicami regionu.

W tym roku do konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2021” również zgłosiło się wiele sołectw z terenu całego Podkarpacia. Były to zarówno miejscowości, które są siedzibami gminy, ale również mniejsze sołectwa, zaangażowane w dbałość o swoje otoczenie i integrację społeczną. Nowością w tej edycji było uruchomienie głosowania internetowego, które pozwoliło na wypromowanie najpiękniejszych miejscowości i najaktywniejszych lokalnych społeczności oraz dotarcie z ideą konkursu do szerszego grona odbiorców.
Głosowanie trwało od 2 do 30 listopada. Wyniki głosowania internetowego sumowały się z oceną dokonaną przez komisję konkursową. Do laureatów konkursu trafiły nagrody takie jak: sprzęt ogrodniczy: traktorek ogrodowy - kosiarka, kosiarka rotacyjna, piła mechaniczna i inne.

Pierwsza dziesiątka nagrodzonych wsi prezentowała się następująco:
1.Dębno (Gmina Leżajsk),
2. Krościenko Wyżne (Gmina Krościenko Wyżne),
3. Markuszowa (Gmina Wiśniowa),
4 .Werchrata (Gmina Horyniec-Zdrój),
5. Wólka Małkowa (Gmina Tryńcza),
6. Rogi (Gmina Miejsce Piastowe),
7. Tuszów Narodowy (Gmina Tuszów Narodowy),
8. Trzcinica (Gmina Jasło),
9. Gnojnica Dolna (Gmina Ropczyce),
10. Jeżowe (Gmina Jeżowe).

W imieniu Gminy Krościenko Wyżne nagrodę odebrał Mateusz Liput - wójt gminy w towarzystwie Marii Nowak - przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Krościenku Wyżnym.

Konkurs Piękna Wieś Podkarpacka odbywa się co roku i ma na celu ukazanie piękna wiejskiego krajobrazu oraz dbałość mieszkańców o swoje otoczenie. Konkurs promuje ideę współdziałania społeczności wiejskiej nastawionej na uzyskanie wspólnej korzyści w postaci przyjaznej dla mieszkańców, zadbanej, pięknej wsi, stanowiącej wizytówkę nie tylko społeczności lokalnej, ale również całego regionu.

Jest nam niezwykle miło, że Krościenko Wyżne zostało docenione po raz drugi z rzędu. Przypominamy, że w ubiegłorocznej edycji zajęliśmy również wysokie IV miejsce. Uznanie ze strony władz województwa świadczy o randze i istocie podejmowanych przedsięwzięć oraz daje motywację do realizacji kolejnych ambitnych zadań.

Fot. D. Kozik Biuro Prasowe UMWP