Szanowni Mieszkańcy Gminy Krościenko Wyżne!

Informujemy, iż w piątkowy wieczór (28 lutego) nasz samorząd rozpoczął działania, zmierzające do udzielenia niezbędnej pomocy uchodźcom z terenu objętej wojną Ukrainy. W tym celu przygotowaliśmy w Domu Strażaka w Krościenku Wyżnym niezbędne wyposażenie, które ma posłużyć osobom potrzebującym. Zakupiliśmy łóżka polowe, koce i śpiwory. Dodatkowo, wielu mieszkańców zaoferowało swoje wsparcie, dostarczając artykuły spożywcze, medyczne oraz produkty higieny osobistej. Obecnie oczekujemy na transport z pomocą humanitarną, który ma dotrzeć do nas w najbliższych godzinach. Po dokonaniu jego rozładunku, przeprowadzimy analizę, celem ewentualnego uzupełnienia wyposażenia pod kątem realizacji bieżących potrzeb. Wówczas podejmiemy decyzję o rozpoczęciu ewentualnej zbiórki najpotrzebniejszych artykułów.

Aktualnie na terenie naszej gminy przebywa 5 rodzin (14 osób, w tym: 6 dorosłych i 8 dzieci). Zostali oni rozlokowani w domach mieszkańców Krościenka Wyżnego oraz Domu Strażaka. Z przeprowadzonych rozmów wynika, iż najpilniejszą potrzebą było dla nich zapewnienie dachu nad głową. Wyrazili również wdzięczność mieszkańcom „za wsparcie i dobre serce.”

W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że zbiórkę darów dla objętej wojną Ukrainy, będą prowadzić nasi harcerze w Domu Parafialnym w Krościenku Wyżnym (w dniach: 28.02. - 2.03. oraz 5.03. po wieczornej mszy świętej do godz. 18:45).

Więcej informacji na temat zbiórki dostępne pod linkiem:

https://www.facebook.com/8dsh.ventus/photos/a.723164991054469/4996001040437488

Bezpośrednią koordynację podejmowanych działań prowadzi wójt gminy.

W razie jakichkolwiek pytań z Państwa strony, dotyczących oferowanej pomocy dla uchodźców prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 13 43 151 90 (sekretariat urzędu) lub bezpośrednio u wójta.