Kultura

 

Wójt Gminy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Krościenku Wyżnym zapraszają wszystkich mieszkańców Krościenka Wyżnego i Pustyn do udziału w III Gminnym Dyktandzie Ortograficznym. Każdy mieszkaniec naszej gminy może zmierzyć się z tekstem w kilku kategoriach - także nietypowych duetach.


Szczegóły dostępne w regulaminie i na plakacie poniżej.

Regulamin III Gminnego Dyktanda Ortograficznego - pobierz

Formularz zgłoszeniowy (dziecko) - pobierz

Formularz zgłoszeniowy (dorosły) - pobierz

Formularz zgłoszeniowy (duety) - pobierz

Klauzula informacyjna RODO - pobierz

 

 

 

Wójt Gminy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Krościenku Wyżnym zapraszają wszystkich mieszkańców Krościenka Wyżnego i Pustyn do udziału w II Gminnym Dyktandzie Ortograficznym. Każdy mieszkaniec naszej gminy może zmierzyć się z tekstem w kilku kategoriach - także nietypowych duetach.


Szczegóły dostępne w regulaminie i na plakacie poniżej.

Regulamin II Gminnego Dyktanda Ortograficznego - pobierz

Formularz zgłoszeniowy (dziecko) - pobierz

Formularz zgłoszeniowy (dorosły) - pobierz

Formularz zgłoszeniowy (duety) - pobierz

 

 

W dniu 17 czerwca br. w Rymanowie odbył się Powiatowy Dzień Działacza Kultury. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COViD - 19 udało się zorganizować spotkanie celem złożenia wyrazu uznania i wdzięczności dla ludzi kultury: artystów, twórców, animatorów oraz działaczy. Podczas uroczystości wręczono przyznane w ubiegłym roku wyróżnienia i odznaczenia.

Dla naszej społeczności jest to tym bardziej miłe, że wśród uhonorowanych znaleźli się mieszkańcy Gminy Krościenko Wyżne.

Nagrodę Starosty Krośnieńskiego otrzymała Renata Słowik - polonistka, która w sposób szczególny dba o rozwój czytelnictwa wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży poprzez zachęcanie młodych do poznawania świata poezji i prozy podczas prowadzonych zajęć. Jest ona również organizatorką i inicjatorką wielu wydarzeń o charakterze historycznym i patriotycznym, a wśród jej zasług należy wskazać również propagowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z szeroko pojętym spektrum autyzmu.

Na wniosek Wójta Gminy Krościenko Wyżne Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uhonorował odznaczeniem – Zasłużony dla Kultury Polskiej Kapelę Ludową „Krościeniacy”. Odznaczenie z rąk posła na Sejm RP – Piotra Babinetza i Starosty Krośnieńskiego – Jana Pelczara odebrał Marek Filar – kierownik kapeli.
Działalność kapeli zapisuje się na kartach kultury polskiej poprzez propagowanie i utrwalania dziedzictwa kulturowego i chlubnych tradycji naszego regionu. Kultywowanie i popularyzacja starych i ulegających częściowo zapomnieniu piosenek, przyśpiewek oraz melodii ludowych umożliwia zapoznanie się z nimi kolejnym pokoleniom. Niezwykle cieszy fakt, iż pielęgnowanie lokalnej kultury przez członków kapeli zostało dostrzeżone i docenione o czym świadczy przyznane odznaczenie.

Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ich działalności.

 

  • DSC_00341
  • DSC_00421
  • DSC_00711
  • DSC_00712

Zachęcamy do głosowania na Kapelę Ludową "Krościeniacy" w plebiscycie Polskiego Radia Rzeszów. Twórczość kapel, na które słuchacze oddają swoje głosy, jest prezentowana podczas coniedzielnej audycji.

W niedzielę 31 stycznia br., w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym odbył się II Koncert Noworoczny.

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną wspomniane wydarzenie zorganizowano z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych, a mając na uwadze ograniczoną liczbę miejsc zdecydowaliśmy się również na transmisję koncertu online i wiemy, że cieszyła się ona dużą popularnością.

Koncert został otwarty przemówieniem Wójta Gminy Krościenko Wyżne – Mateusza Liputa oraz gospodarza ks. Wiesława Kałamarza – Proboszcza Parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym, którzy zaprosili widzów obecnych w świątyni i łączących się za pomocą transmisji online na ucztę muzyczną w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej,  Kapeli Ludowej „Krościeniacy” oraz Chóru Parafialny „Canto Divino”.

 

 

Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta w Krościenku Wyżnym pod batutą Macieja Filara, która wykonała następujące utwory: All I want for Christmas is you z repertuaru Mariah Carey, Last Christmas Georgea Michaela, Time to say goodbye, The Bare Necessities- muzykę z filmu Walta Disneya- Księga Dżungli, You can’t stop the beat z musicalu Hairspray oraz The Queen of Soul- wiązankę największych przebojów Arethy Franklin.

 

Gminna Orkiestra Dęta w Krościenku Wyżnym pod batutą Macieja Filara

 

Następnie, po burzy oklasków stanowiących wyraz uznania dla muzyków orkiestry w prezbiterium kościoła zameldował się Chór Parafialny "Canto Divino" występujący pod dyrekcją Moniki Glazar, aby wspólnie z orkiestrą wykonać kolędę Bóg się rodzi. Połączenie sił wokalnych i instrumentalnych dało wspaniały efekt, o czym świadczy włączenie się w śpiew widzów obecnych w kościelnych nawach. Chór a capella wykonał jeszcze utwory Adeste fideles, Mario, czy już wiesz oraz pastorałkę, Ach, co za noc.

 

Chór Parafialny "Canto Divino" pod dyrekcją Moniki Glazar

 

Kolejny występ należał do Kapeli Ludowej "Krościeniacy", która przedstawiła obecnym kolędy i pastorałki: Józefie stajenki nie szukaj, Jezusa Narodzonego, Kłaniamy Ci się Chryste oraz Pójdźmy wszyscy do stajenki  - zachęcając zebranych do wspólnego śpiewania.

 

Kapela Ludowa "Krościeniacy"

 

Zakończeniu występu kapeli towarzyszyło wręczenie przez wójta gminy artystom pamiątkowych statuetek upamiętniających ich udział w II Koncercie Noworocznym.

Zwieńczeniem organizowanego wydarzenia było wykonanie przez Gminną Orkiestrę Dętą walca Nad pięknym, modrym Dunajem Johanna Straussa (syna) oraz Marsza Radetzky`ego Johanna Straussa (ojca).

Ostatni akcent muzyczny w formie bisu orkiestra położyła z chórem wykonując znaną kolędę sięgająca połowy XVIII w. Tryumfy Króla Niebieskiego.

Najlepszym podsumowaniem II Koncertu Noworocznego w Gminie Krościenko Wyżne była owacja na stojąco zgotowana przez publiczność występującym muzykom.

Mamy nadzieję, że w 2022 roku sytuacja pozwoli na zorganizowanie koncertu w formie tradycyjnej, a tym samym umożliwi udział w nim większej liczbie widzów.