W niedzielę, 3 marca br. w Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym mieszkańcy i sympatycy naszej gminy mogli zwiedzić wystawę zorganizowaną w związku z przypadającym w dniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Na zaproszenie Wójta Gminy – Mateusza Liputa swoje eksponaty zaprezentowali: Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne „Galicja”, Karpackie Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego w Krośnie (które zaprezentowało kilkadziesiąt rodzajów broni palnej). Dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających cieszyło się wyposażenie wojsk obrony terytorialnej zaprezentowane przez żołnierzy 35. batalionu z Sanoka. Ponadto, można było zobaczyć umundurowanie żołnierzy toczących walki partyzanckie, wojsk Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie oraz oficerów II Rzeczypospolitej Polskiej. Obiektem westchnień najmłodszych obserwatorów ekspozycji stały się przede wszystkim: działo przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej, transporter opancerzony z 1983 r. oraz wóz wojsk obrony terytorialnej.

Wystawę można było zwiedzać w godzinach od 10:00 – 18:00. Z możliwości zetknięcia się z historią skorzystało ponad 500 osób z terenu naszej gminy oraz okolicznych miejscowości.

O godz. 17:00 rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz harcerzy z Krościenka Wyżnego. Scenariusz przedstawionej akademii stanowił precyzyjne podsumowanie całości przedsięwzięcia związanego z upamiętnieniem czynów i wspomnieniem ofiar poniesionych przez Żołnierzy Wyklętych.

Szczególne podziękowania w tym miejscu kierujemy na ręce Pań Katarzyny Marszałek oraz Aliny Kmonk za przygotowanie spektaklu, który edukował i wzruszał widzów zgromadzonych w sali domu ludowego. 

Podczas części artystycznej poza licznie zgromadzonymi mieszkańcami gminy pojawili się zaproszeni goście, a wśród nich: Wicestarosta Krośnieński - Andrzej Guzik, Kierownik Delegatury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie – Mateusz Podkul, Z-ca Wójta Gminy – Jan Omachel, Przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Podkul, radni gminy  dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz siostry zakonne.