W dniu 12. maja 2019 r. w sali Domu Ludowego odbyło się I Gminne Dyktando Ortograficzne pn. „Krościeńska Walka z Bykami”. Organizatorami zmagań o tytuł Gminnego Torreadora Ortografii byli Wójt Gminy Krościenko Wyżne oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym, a odczytał je zaproszony gość -  aktor Lech Dyblik.

Cel konkursu stanowiły przede wszystkim: podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych, wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, bogacenie języka ojczystego, propagowanie lokalnej tradycji i kultury oraz zapewnienie rozrywki mieszkańcom naszej gminy.

Uczestnicy dyktanda starli się z tekstem zatytułowanym: „Ortograficzne trudności o naszej miejscowości” poruszającym kwestie historii, położenia geograficznego naszej gminy, jak również historię parafii i jej patrona.

 

 

Kategorie indywidualne, w których wybrano mistrzów ortografii to: JUNIOR (od 9 – 13 lat),  JUNIOR PLUS (od 14 – 18 lat), MEDIUM (od 19 – 45 lat), SENIOR (od 46 – 100 lat) oraz DUETY: rodzic z dzieckiem, babcia/dziadek z wnuczkiem,  sąsiad z sąsiadem, koleżanka z kolegą. Łącznie, swoich sił w dyktandzie spróbowało 108 osób, a spośród zwycięzców kategorii indywidualnych wyłoniono Gminnego Torreadora Ortografii, którym został Pan Tadeusz Matyja.

W kategorii JUNIOR zwyciężył Franciszek Bargiel, JUNIOR PLUS – Michał Smoleń, MEDIUM – Jadwiga Szajna – Solecka, SENIOR – Tadeusz Matyja, natomiast najlepszy DUET stanowili: Jadwiga Kielar i Mateusz Podkul.

W czasie sprawdzania prac przez komisję odbył się recital Lecha Dyblika, w którym artysta przedstawił świadectwo życia i opowiedział o swojej drodze wychodzenia z nałogu. Wypowiedzi naszego gościa przeplatane były wykonywaniem piosenek rosyjskich.

Na zakończenie, każdy uczestnik dyktanda otrzymał dyplom za udział, a laureaci poszczególnych kategorii dyplomy, upominki i pamiątkowe statuetki.       

Treść naszpikowana ortograficznymi trudnościami, z którą zmagali się „matadorzy” ortografii została przygotowana i poprawiona przez nauczycielki języka polskiego, Panie: Marię Marszałek, Alinę Kmonk, Iwonę Janochę, Katarzynę Marszałek, Renatę Słowik, którym składamy w tym miejscu serdeczne wyrazy uznania. Podziękowania należą się również: Anicie Fal, Ewelinie Zygarowicz, Mariuszowi Lorensowi, Łukaszowi Lorensowi za pomoc w poprawianiu prac. O obsługę techniczną zadbał Kacper Sabik.

 

W linku poniżej znajduje się treść dyktanda, dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby się z nim zmierzyć.

Dyktando - do pobrania

Poprawny tekst dyktanda znajduje się pod zdjęciami :)

 

 

Dyktando - do pobrania