W dniach od 8-13 lipca br. na placu przed budynkiem Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym dało się słyszeć warkot pił łańcuchowych oraz stukot dłut, którymi artyści rzeźbiarze nadawali nowe życie lipowym klocom podarowanym przez Ks. Proboszcza Wiesława Kałamarza. Był to znak, że Krościeńskie Dni Siekiernika zostały rozpoczęte. Artyści początkowo zmagali się z korą, którą należało usunąć, aby nie niszczyć narzędzi pracy, a następnie realizowali już swoje pomysły i wizje, związane z motywem przewodnim ich prac - siekierą, która jak wszyscy doskonale wiemy stała się niepisanym symbolem Krościenka Wyżnego i jego mieszkańców.
Pomysłodawca I Pleneru Rzeźbiarskiego w naszej gminie - Piotr Michna wyrzeźbił ogromnego "Siekiernika" wyposażonego w duży topór i mniejszą podręczną siekierę. Aby drwalowi nie było smutno w codziennej wędrówce i pracy, kolejny artysta Jan Galica z Polany ukształtował dla niego "Siekiernicę", a więc kobietę, która wspiera się o siekierę.
Piotr Staruchowicz -  pochodzący z Zarszyna wykonał z kolei figurę anioła z toporem obosiecznym, który swym kształtem nawiązuje do symboliki krzyża. Identyczny pomysł miał Marian Wójtowicz - artysta, który przybył do nas z Limanowej, jednak kiedy zorientował się, że jego kolega rozpoczął już pracę - wykonał postać amora, który z racji awarii łuku musiał użyć siekiery i to właśnie ona została wbita w serce wieńczące rzeźbę.
Wśród rzeźbiarzy nie mogło zabraknąć rodzimych artystów: Edward Marszałek - po 20 latach powracając do rzeźbienia, przy użyciu tradycyjnych narzędzi wykonał figurę starca opartego na siekierze oraz grającego na instrumencie dętym, pod dłutem Piotra Więcha z Pustyn powstała z kolei płaskorzeźba przedstawiająca siekiery różnej wielkości. Kolejny artysta - Grzegorz Tomkowicz, którego więź z Krościenkiem jest niepodważalna odkrył w swoim pniu "Siekierę Życia". Jego dzieło ukazuje siekierę, z której trzonka wyrasta liść, na którym to liściu przysiadły ptaki. Nad całością przedsięwzięcia czuwał Jan Stachyrak - komisarz I Pleneru Rzeźbiarskiego w naszej gminie.
Wydarzenia, które  miały miejsce w niedzielne popołudnie, stanowiły podsumowanie całotygodniowych prac i jednocześnie zakończenie Krościeńskich Dni Siekiernika 2019. Już od godz. 16:00 można było podziwiać prace rzeźbiarzy. Na scenie wystąpiły: Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego, Kapela Białobrzeżanie, Kapela Krościeniacy, gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko, a imprezę zamknęła zabawa taneczna z zespołem Rytm. W międzyczasie odbyło się wręczenie upominków dla artystów. Licznie zgromadzeni mieszkańcy i sympatycy naszej gminy nagrodzili rzeźbiarzy gromkimi oklaskami, a następnie oddali się zabawie, która zakończyła się o 24:00.

 

 

 

Krościeńskie Dni Siekiernika 2019 - relacje telewizyjne

 

TVP3 Rzeszów

Teleexpress Extra (od 8:50)

TV Obiektyw

 

 

Krościeńskie Dni Siekiernika 2019 - fotorelacja

 

Dzień finałowy

 

Plener Rzeźbiarski - dzień 4

 

Plener Rzeźbiarski - dzień 3

 

Plener Rzeźbiarski - dzień 2

 

Plener Rzeźbiarski - dzień 1