W niedzielę 31 stycznia br., w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym odbył się II Koncert Noworoczny.

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną wspomniane wydarzenie zorganizowano z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych, a mając na uwadze ograniczoną liczbę miejsc zdecydowaliśmy się również na transmisję koncertu online i wiemy, że cieszyła się ona dużą popularnością.

Koncert został otwarty przemówieniem Wójta Gminy Krościenko Wyżne – Mateusza Liputa oraz gospodarza ks. Wiesława Kałamarza – Proboszcza Parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym, którzy zaprosili widzów obecnych w świątyni i łączących się za pomocą transmisji online na ucztę muzyczną w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej,  Kapeli Ludowej „Krościeniacy” oraz Chóru Parafialny „Canto Divino”.

 

 

Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta w Krościenku Wyżnym pod batutą Macieja Filara, która wykonała następujące utwory: All I want for Christmas is you z repertuaru Mariah Carey, Last Christmas Georgea Michaela, Time to say goodbye, The Bare Necessities- muzykę z filmu Walta Disneya- Księga Dżungli, You can’t stop the beat z musicalu Hairspray oraz The Queen of Soul- wiązankę największych przebojów Arethy Franklin.

 

Gminna Orkiestra Dęta w Krościenku Wyżnym pod batutą Macieja Filara

 

Następnie, po burzy oklasków stanowiących wyraz uznania dla muzyków orkiestry w prezbiterium kościoła zameldował się Chór Parafialny "Canto Divino" występujący pod dyrekcją Moniki Glazar, aby wspólnie z orkiestrą wykonać kolędę Bóg się rodzi. Połączenie sił wokalnych i instrumentalnych dało wspaniały efekt, o czym świadczy włączenie się w śpiew widzów obecnych w kościelnych nawach. Chór a capella wykonał jeszcze utwory Adeste fideles, Mario, czy już wiesz oraz pastorałkę, Ach, co za noc.

 

Chór Parafialny "Canto Divino" pod dyrekcją Moniki Glazar

 

Kolejny występ należał do Kapeli Ludowej "Krościeniacy", która przedstawiła obecnym kolędy i pastorałki: Józefie stajenki nie szukaj, Jezusa Narodzonego, Kłaniamy Ci się Chryste oraz Pójdźmy wszyscy do stajenki  - zachęcając zebranych do wspólnego śpiewania.

 

Kapela Ludowa "Krościeniacy"

 

Zakończeniu występu kapeli towarzyszyło wręczenie przez wójta gminy artystom pamiątkowych statuetek upamiętniających ich udział w II Koncercie Noworocznym.

Zwieńczeniem organizowanego wydarzenia było wykonanie przez Gminną Orkiestrę Dętą walca Nad pięknym, modrym Dunajem Johanna Straussa (syna) oraz Marsza Radetzky`ego Johanna Straussa (ojca).

Ostatni akcent muzyczny w formie bisu orkiestra położyła z chórem wykonując znaną kolędę sięgająca połowy XVIII w. Tryumfy Króla Niebieskiego.

Najlepszym podsumowaniem II Koncertu Noworocznego w Gminie Krościenko Wyżne była owacja na stojąco zgotowana przez publiczność występującym muzykom.

Mamy nadzieję, że w 2022 roku sytuacja pozwoli na zorganizowanie koncertu w formie tradycyjnej, a tym samym umożliwi udział w nim większej liczbie widzów.