W dniu 17 czerwca br. w Rymanowie odbył się Powiatowy Dzień Działacza Kultury. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COViD - 19 udało się zorganizować spotkanie celem złożenia wyrazu uznania i wdzięczności dla ludzi kultury: artystów, twórców, animatorów oraz działaczy. Podczas uroczystości wręczono przyznane w ubiegłym roku wyróżnienia i odznaczenia.

Dla naszej społeczności jest to tym bardziej miłe, że wśród uhonorowanych znaleźli się mieszkańcy Gminy Krościenko Wyżne.

Nagrodę Starosty Krośnieńskiego otrzymała Renata Słowik - polonistka, która w sposób szczególny dba o rozwój czytelnictwa wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży poprzez zachęcanie młodych do poznawania świata poezji i prozy podczas prowadzonych zajęć. Jest ona również organizatorką i inicjatorką wielu wydarzeń o charakterze historycznym i patriotycznym, a wśród jej zasług należy wskazać również propagowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z szeroko pojętym spektrum autyzmu.

Na wniosek Wójta Gminy Krościenko Wyżne Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uhonorował odznaczeniem – Zasłużony dla Kultury Polskiej Kapelę Ludową „Krościeniacy”. Odznaczenie z rąk posła na Sejm RP – Piotra Babinetza i Starosty Krośnieńskiego – Jana Pelczara odebrał Marek Filar – kierownik kapeli.
Działalność kapeli zapisuje się na kartach kultury polskiej poprzez propagowanie i utrwalania dziedzictwa kulturowego i chlubnych tradycji naszego regionu. Kultywowanie i popularyzacja starych i ulegających częściowo zapomnieniu piosenek, przyśpiewek oraz melodii ludowych umożliwia zapoznanie się z nimi kolejnym pokoleniom. Niezwykle cieszy fakt, iż pielęgnowanie lokalnej kultury przez członków kapeli zostało dostrzeżone i docenione o czym świadczy przyznane odznaczenie.

Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ich działalności.

 

  • DSC_00341
  • DSC_00421
  • DSC_00711
  • DSC_00712