Gospodarstwa domowe ogrzewane węglem kamiennym mogą uzyskać 3 tys. zł. dodatku węglowego. Wnioski można składać osobiście lub przez internet w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. W naszej gminie wnioski o dodatek węglowy będzie obsługiwał Urząd Gminy Krościenko Wyżne.

 

Formularz wniosku DO POBRANIA TUTAJ

 

Komu przysługuje dodatek węglowy?

Z dodatku węglowego mogą skorzystać gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. 

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek węglowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek. Dodatkowo należy pamiętać, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

 

Gdzie i kiedy składać wnioski o dodatek węglowy?

Dodatek węglowy wynosi 3 tysiące złotych i jest on przyznawany jednorazowo. Wnioski o dodatek węglowy można składać do dnia 30 listopada 2022 r. Wymagane dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Urząd Gminy Krościenko Wyżne, 38-422 Krościenko Wyżne, ul. Południowa 9. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski za pomocą platformy ePUAP - jako pismo ogólne do urzędu.

Informacja o przyznaniu dodatku węglowego będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej, a w przypadku nieposiadania poczty elektronicznej po upływie 30 dni będzie do odbioru w urzędzie gminy.

 

Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące dodatku węglowego?

Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące dodatku węglowego są publikowane na stronie internetowej Gminy Krościenko Wyżne. Dodatkowo, pytania można kierować do pracowników urzędu gminy. Można to zrobić telefoniczne, dzwoniąc pod numer 13 43 151 90 lub mailowo, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.