Świętowanie dnia 11 listopada dla każdego Krościeniaka przyjmuje dwojaki wymiar. Co roku ten dzień przypomina o kolejnych rocznicach odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. W tym dniu przypada również liturgiczne wspomnienie św. Marcina – patrona parafii w Krościenku Wyżnym, a co za tym idzie odpust parafialny.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę rozpoczęła uroczysta eucharystia. Podczas liturgii wystawiono poczty sztandarowe: harcerzy, Ochotniczych Straży Pożarnych z Krościenka Wyżnego i Pustyn oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Homilię wygłosił ks. Tomasz Ruszel (były wikariusz parafii Krościenko Wyżne) natomiast mszy świętej przewodniczył ks. Tadeusz Osiński.

Po zakończonej eucharystii przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego - licznie biorący udział w uroczystościach mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście - udali się pod Pomnik Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość Ojczyzny w latach 1918 - 1920. Konno towarzyszył im ubrany w lśniącą zbroję św. Marcin. Uroczystości przy pomniku poprowadzili harcerze 8. Drużyny Harcerskiej „Ventus” im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym: Gabriela Wojnar i Karol Mercik.

Wszyscy zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał wójt gminy, który w swoim wystąpieniu podkreślił, iż: „Spoglądając na karty historii musimy pamiętać jaką cenę zapłacili nasi przodkowie za odzyskanie niepodległości. Musimy ciągle pamiętać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, że dobro ojczyzny musi być zawsze naszym najwyższym prawem i obowiązkiem. Gdziekolwiek będziemy, pamiętajmy skąd pochodzimy, jakie wartości przekazali nam nasi rodzice i dziadkowie. W naszym życiu zawsze kierujmy się hasłem: Bóg, Honor i Ojczyzna i takich wartości uczmy nasze dzieci. Cieszmy się, że mogliśmy dziś śpiewać w kościele „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”, a nie jak śpiewano podczas zaborczej niewoli „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Niech dobro ojczyzny, tej naszej krościeńskiej, ale i tej Polskiej będzie dla nas zawsze najwyższym prawem i obowiązkiem.”

Po zakończeniu - poprowadzonej przez księdza Romana Lorensa - modlitwy za Ojczyznę, jako wyraz pamięci dla ofiar poniesionych w imię wolności na przestrzeni wieków delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki biało-czerwonych goździków. Kwiaty złożyli: wójt gminy – Mateusz Liput wraz z sekretarzem – Mateuszem Podkulem, w imieniu rady gminy, wiceprzewodnicząca rady - Beata Najbar i radny Piotr Lorens, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz, ks. Tomasz Ruszel razem z księżmi proboszczami parafii w Krościenku Wyżnym i Pustynach, w imieniu jednostek organizacyjnych gminy: dyrektor szkoły podstawowej oraz dyrektor GOPS. W imieniu Posła na Sejm RP – Piotra Uruskiego, kwiaty złożyła delegacja strażaków z terenu gminny, Krzysztof Mazur w imieniu radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, a następnie przedstawiciele jednostek OSP z terenu Gminu Krościenko Wyżne w składzie: Andrzej Glazar i Robert Zygarowicz oraz harcerze 8. Drużyny Harcerskiej „Ventus” im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym: Joanna Omachel, Jakub Józefczyk, Michał Józefczyk. Uroczystości zakończyło wykonanie przez orkiestrę dętą utworu: „My, Pierwsza Brygada” – pieśni I Brygady Legionów Polskich - dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

Koncert: „Wolność – kocham i rozumiem”

O godz. 17:00 w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się koncert zatytułowany „Wolność – kocham i rozumiem”, zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym oraz 8. Drużynę Harcerską „Ventus” im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym. Koncert odbył się pod patronatem wójta gminy, a poświęcony był pamięci ofiar złożonych przez Polaków na ołtarzu Ojczyzny.
Jako pierwszy wystąpił zespół SONG przygotowany przez Macieja Filara. Skład zespołu stanowili uczniowie i absolwenci naszej szkoły podstawowej. Następnie, harcerze przedstawili spektakl nawiązujący do walk o niepodległość Polski. Tło dla wystawianych scen stanowił śpiew pieśni patriotycznych, w wykonywanie których włączała się również zgromadzona na sali publiczność. W międzyczasie wręczono nagrody dzieciom z klas 1-4 tutejszej szkoły, w ramach zorganizowanego z tej okazji konkursu plastycznego.

Zakończenie gminnych obchodów Święta Niepodległości stanowił apel poświęcony pamięci poległych w walce o niepodległość Ojczyzny, który odbył się przy pomniku upamiętniającym poległych w walce o Niepodległość Ojczyzny w latach 1918 - 1920.