W sobotę, 12 listopada, w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym miało miejsce spotkanie, którego tematem przewodnim była prezentacja „Dzienników” Emilii z Jabłonowskich – Skrzyńskiej. Dzienniki opracowała pochodząca z Krościenka Wyżnego prof. Beata Lorens, na co dzień pracująca w Zakładzie Historii Nowożytnej i Dziejów Kościoła Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Swoją obecnością spotkanie uświetnili:

  1. Piotr Babinetz – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
  3. Andrzej Guzik – Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego.
  4. Marek Aftanas – Radny Powiatu Krośnieńskiego, dyrektor naszej szkoły.
  5. Proboszcz Wiesław Kałamarz.
  6. Jerzy Stasiczak – obecny właściciel zespołu parkowo-dworskiego w Krościenku Wyżnym

Wykład prof. Beaty Lorens okraszony został fragmentami z „Dzienników” Emilii Skrzyńskiej, które przybliżyły obecnym na sali: życie codzienne właścicieli dworu, relacje z parafią, obchody świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pożaru dworskich zabudowań i wiele innych bardzo ciekawych wątków z dziewiętnastowiecznego Krościenka Wyżnego w tym sprowadzenie do krypty w starym kościele ciała Cecylii Jabłonowskiej. Fragmenty odczytała przy akompaniamencie specjalnie dobranych utworów muzycznych Jadwiga Kielar, która kilka tygodni wcześniej zdobyła tytuł „Gminnej Torreadorki Ortografii.”

W tę wspaniałą podróż zabrało nas również dwoje uczniów naszej szkoły: Blanka Słowik oraz Filip Wojtuń, którzy wcielili się w rolę bohaterów „Dzienników”. Pani prof. Lorens przedstawiła także informacje na temat źródeł historycznych wykorzystanych do opracowania tej bardzo ciekawej publikacji. Po zakończeniu spotkania, podczas owacji ze strony publiczności, wójt wręczył prof. Beacie Lorens bukiet kwiatów i podziękował za wspaniałą lekcję historii.