W dniu 14 stycznia 2023 roku miało miejsce nagranie filmu w Dworze w Krościenku Wyżnym z udziałem KGW w Krościenku Wyżnym oraz Szefa kuchni - Pana Jakuba Steuermarka.

KGW w Krościenku Wyżnym bierze udział w projekcie „Z mięsem drobiowym przez pokolenia” finansowanym z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, organizowanym przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi. KGW przeszło kwalifikacje wojewódzkie (lista laureatów I etapu konkursu dostępna jest na stronie www.przezpokolenia.pl), jako jedyne KGW na Podkarpaciu!

Obecnie zaczął się etap ogólnopolski. Ma on na celu promocję i prezentację wielopłaszczyznowej działalności KGW w zakresie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Jego celem jest połączenie tradycyjnej sztuki kulinarnej, reprezentowanej przez KGW ze sztuką gotowania nowego pokolenia kucharzy wyznaczających współczesne trendy. To wszystko dzieje się w okresie od 28 listopada 2022 – 13 lutego 2023 r.
Etap ogólnopolski Konkursu składa się z dwóch części. W okresie od 28 listopada 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. nagrywane są filmy obejmujące przygotowanie zgłoszonych przez KGW potraw, ich nowoczesnej aranżacji przez Szefa kuchni oraz próbę realizacji przez Szefa kuchni wyzwania zaproponowanego w zgłoszeniu przez każde z Kół finalistów.

Następnie, nagrane filmy zostaną opublikowane na dedykowanym kanale na portalu YouTube, w celu propagowania lokalnych tradycji kulinarnych i promocji danego filmu wśród swoich sympatyków w celu osiągnięcia możliwie największej liczby udostępnień oraz odsłon (wyświetleń) filmu. Komisja oceni ilość odsłon na portalu YouTube i udostępnień filmu każdego KGW z postu głównego.

Właśnie w dniu 14 stycznia 2023 roku, dzięki uprzejmości Państwa Barbary i Jerzego Stasiczaków - właścicieli Dworu w Krościenku Wyżnym, film został nagrany w klimatycznych wnętrzach Dworu. Panie z KGW w Krościenku Wyżnym w asyście Pana Jakuba Steuermarka – kucharza prowadzącego warsztaty, konsultującego marki spożywcze, którego największą pasją jest proste jedzenie, znanego m.in. z programu telewizyjnego Pytanie na Śniadanie; gotowały potrawy: zupę pomidorową królewską oraz jako danie główne - filet z kurczaka w cieście francuskim. Pan Steuermark zaprezentował wyzwanie rzucone przez KGW - filet pod pierzynką (z warzyw i żółtego sera). Wszystkie przepisy pochodzą z „Przepisów Pani Luśki” – znanej kucharki z Krościenka Wyżnego – członkini KGW w Krościenku Wyżnym. Kucharz wykonał również inne dania: sałatkę Caesar i gulasz po węgiersku.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krościenku Wyżnym składa gorące podziękowania za możliwość realizacji nagrania w Dworze w Krościenku Wyżnym Państwu Barbarze i Jerzemu Stasiczakom, dziękuje ekipie tworzącej program „Z mięsem drobiowym przez pokolenia” za wspaniałe chwile, wsparcie, jak również za dobre spotkanie.
Ponadto, podziękowania składa Panu Jakubowi Steuermarkowi – Szefowi kuchni - za pozytywną energię na planie, za rozładowywanie stresu towarzyszącego Paniom z KGW, jak również za tworzenie niepowtarzalnego klimatu przy tworzeniu filmu. Podziękowania należą się również Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Dębina”, Urzędowi Gminy w Krościenku Wyżnym oraz Starostwu Powiatowemu w Krośnie za przekazanie słodkości, książek, płyt i folderów związanych z Krościenkiem Wyżnym, które Panie mogły podarować swoim Gościom.

O terminie głosowania będziemy informować, kiedy już film zostanie zmontowany, prosząc Państwa o polubienie i udostępnianie go, co pozwoli stworzyć szansę na wygraną  KGW w Krościenku Wyżnym w konkursie. W tej chwili jednak KGW w Krościenku Wyżnym już jest w jakiś sposób wygrane: Panie przeszły etap wojewódzki, a ponadto przeżyły niezapomniane chwile podczas kręcenia filmu.

Dodatkowych informacji można szukać na  strony Facebook KGW w Krościenku Wyżnym, a także informacji i zdjęć z projektu na stronie internetowej www.przezpokolenia.pl oraz na Instagramie: przezpokolenia.pl

Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia, jednocześnie zachęcamy do śledzenia działalności KGW w Krościenku Wyżnym. Panie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w kreowaniu swojej działalności!!!

Tekst: Agnieszka Zygarowicz - Pelczar