W niedzielę, 15 stycznia br., w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się IV Koncert Noworoczny.

Koncert został otwarty przez Wójta Gminy Krościenko Wyżne – Mateusza Liputa, który zaprosił licznie zgromadzoną publiczność na ucztę muzyczną w wykonaniu Kapeli Ludowej Krościeniacy, Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego i debiutującego podczas krościeńskich koncertów Zespołu Muzycznego Gloria z Miejsca Piastowego.
Jako pierwsza wystąpiła Kapela Ludowa Krościeniacy, która przedstawiła słuchaczom kolędy i pastorałki: Czas na wilijo, Szła kolęda, Cicho śpij, Józefie, stajenki nie szukaj oraz piosenkę, stanowiącą życzenia noworoczne od muzyków dla wszystkich zebranych na sali.

Po owacji dla muzyków kapeli, na deskach sceny domu ludowego pojawił się zespół wokalno - instrumentalny Gloria z Miejsca Piastowego, działający przy sanktuarium Michała Archanioła, który podobnie jak kapela nawiązał do okresu Bożego Narodzenia wykonując: Tryumfy Króla Niebieskiego, Maleńki Synku, Pastorałka od serca do ucha, Pastuszkowie bracia mili i Hola Hola, Pasterze z pola.

Czwartą edycję Koncertu Noworocznego zamknął występ Gminnej Orkiestry Dętej w Krościenku Wyżnym pod batutą Macieja Filara, która wykonała następujące utwory: It`s the most wonderful time of the year, składankę utworów z bajki Ekspres Polarny Disney`a, When the saints go marching in w aranżacji Naohiro Iwai, wiązankę walców niemieckich mistrzów, wiązankę przebojów Krzysztofa Krawczyka, Don`t stop me now z rep. legendarnej grupy QUEEN oraz wiązankę melodii z bajek Disney`a.

Po zakończeniu występu kapeli wójt gminy wręczył naszym artystom pamiątkowe statuetki upamiętniające ich udział w IV Gminnym Koncercie Noworocznym.

Tegoroczna edycja była szczególna. W trakcie koncertu wójt Mateusz Liput, w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wręczył orkiestrze i kapeli ludowej nagrody finansowe w wysokości 15 tys. zł każda, w dowód uznania za ich działalność i wkład w rozwój kultury polskiej.

Na koniec, nawiązując do tradycji Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich Gminna Orkiestra Dęta wykonała walca Nad pięknym, modrym Dunajem Johanna Straussa (syna) oraz Marsza Radetzky`ego Johanna Straussa (ojca).

Wymowne podsumowanie IV Gminnego Koncertu Noworocznego stanowiła owacja na stojąco zgotowana występującym muzykom przez publiczność.