Tradycją stało się już, że 15. sierpnia w kalendarzu każdego krościeniaka zapisał się pod znakiem gminnych dożynek. W roku bieżącym, podobnie jak w ubiegłym przedłużyliśmy świętowanie o dzień 14 sierpnia.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 18:00 występem Gminnej Orkiestry Dętej, która zaprezentowała swój trwający blisko godzinę program, na który złożyły się utwory i wiązanki w aranżacjach reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne, czy upamiętniające wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, jak choćby nieodżałowanego Krzysztofa Krawczyka.

Po zakończeniu koncertu orkiestry na scenie pojawił się zespół Lombardino, który wykonując znane i lubiane piosenki, porwał mieszkańców gminy do tańca, a te trwały do późnych godzin

W drugim dniu, uroczystości rozpoczęły się przy Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym, skąd odbył się przemarsz z wieńcami dożynkowymi do kościoła. Uczestniczyli w nim starostowie dożynek: Lucyna Liput i Zenon Lenart, przedstawiciele władz gminy, kierownicy jednostek organizacyjnych i stowarzyszeń, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście. Przemarsz odbywał się  przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Macieja Filara.

O godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji rolników, podczas której podziękowano im za trud codziennej pracy na roli. Podczas liturgii poświęcono chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbóż oraz wieńce dożynkowe. 

Tuż po 14:00, na - ugruntowany w krościeńskiej tradycji - objazd gminy wyruszyły ciągniki, z przyczep których do czekających wzdłuż trasy dzieci frunęły słodycze. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Panom Jerzemu i Mateuszowi Liputom za udostępnienie i prowadzenie ciągników.

Tuż po godzinie 16:00 na scenie przy budynku urzędu gminy rozpoczęła się część artystyczna. Zapoczątkował ją występ Koła Gospodyń Wiejskich. Następnie starostowie dożynek przekazali wójtowi gminy - chleb dożynkowy. Ciasta dożynkowe i torby z upominkami otrzymali również zaproszeni goście, a wśród nich Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, Piotr Rycerski – szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych, Kacper Górecki -  przedstawiciel posła na Sejm RP – Piotra Uruskiego oraz Lucjan Fejkiel – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpackie NSZZ „Solidarność” w Krośnie. Następnie, starostowie dożynek, przewodniczący rady gminy, wójt gminy oraz w imieniu sołtysa Bolesława Pudłowskiego -  radny Stefan Liput, poczęstowali ciastem dożynkowym wszystkich zebranych.

Kolejny akcent postawiła kapela „Krościeniacy”, przedstawiając znane i lubiane piosenki i przyśpiewki ludowe wzbudzając gromki aplauz zgromadzonej publiczności.

Przed występem gwiazdy wieczoru zaprezentowali się ponadto GROOVINSCY – zespół o uznanej na podkarpackim rynku muzyki rozrywkowej marce. Ich znak rozpoznawczy to zawodowe i charakterystyczne brzmienie ugruntowane przez ponaddwudziestolenie doświadczenie sceniczne. Zespół zaprezentował covery gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, a każdy utwór został nagrodzony oklaskami zgromadzonych.

Tuż przed 20:00  przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru tj. Libera i Grupy InoRos, którzy przedstawili program muzyczny składający się z utworów autorskich w brzmieniu folk&rock z elementami rapu. Koncert zawierał również utwory Libera, a zgromadzeni licznie mieszkańcy i sympatycy gminy każde wykonanie nagradzali głośnym aplauzem.

Dożynki Gminy Krościenko Wyżne 2023 zakończyła dyskoteka pod gwiazdami w rytmach nadawanych przez DJ CAPONE JR.